Fundusze Europejskie dla Wielkopolski Flaga Rzeczpospolitej Polskiej Flaga Unii Europejskiej Samorząd Województwa Wielkopolskiego
poniedziałek, 19 maja, 2025
Fundusze Europejskie dla Wielkopolski Flaga Rzeczpospolitej Polskiej Flaga Unii Europejskiej Samorząd Województwa Wielkopolskiego
Strona główna » Najnowsze artykuły

Najnowsze artykuły

  • Przemek Staroń − autor dwóch części „Szkoły bohaterek i bohaterów”, Nauczyciel Roku 2018, założyciel międzypokoleniowego seminarium filozoficznego Zakon Feniksa – dzieli się swoimi strategiami na kreatywność. Warto zainspirować się jego pomysłami na wykorzystanie uniwersum kulturowego w kształceniu krytycznego myślenia uczniów/uczennic, komunikowania się z młodymi ludźmi poprzez świat znanych im symboli i archetypów. Rozmówca przekonuje, dlaczego fundamentem pracy z nastolatkami jest budowanie zaufania i dlaczego w profesji nauczycielskiej kluczowa jest postawa autentyczności i autonomii.

  • Serial Dojrzewanie w krótkim czasie zdobył niebywałą popularność. Cztery dni po premierze osiągnął 23 miliony wyświetleń na Netflixie. To świetny materiał wyjściowy do ważkich rozmów dorosłych z nastolatkami. Warto sięgnąć też po dodatkowe konteksty. Psycholog społeczny J. Haidt w Niespokojnym pokoleniu pokazuje, że trud dojrzewania „pokolenia Z” bierze się z wielkiego przeprogramowania ich dzieciństwa w wyniku powszechnego dostępu do technologii cyfrowych. Psychiatra, D. Siegel tłumaczy w odwołaniu do neurobiologii, na czym polega Burza w mózgu nastolatka. Raport o Dojrzewaniu chłopców w Polsce rzuca światło na specyfikę problemów tego okresu. Jak możemy wspierać młodych ludzi? W artykule znajdziesz inspiracje i rekomendacje.

  • Jak budować autorytet w zawodzie nauczyciela w świecie erozji wartości i niskiego prestiżu społecznego tej profesji? Czy młodzi ludzie potrzebują autorytetów? Co to znaczy być osobą znaczącą w życiu nastolatka? Kogo uczniowie wybierają do roli autorytetu? Rozmowa dotyczy refleksji nad tymi pytaniami. Pedagożka szkolna z długoletnim doświadczeniem, współpracująca z rodzicami uczniów i nauczycielami odsłania mechanizmy budowania autorytetu, który podlega ciągłej weryfikacji ze strony młodych ludzi. Pokazuje, jak ważna jest komunikacja, trzymanie granic i odpowiedzialność za wywieranie wpływu.

  • Czas pracy nauczycieli to temat, który budzi wiele emocji i kontrowersji. Nauczyciele niejednokrotnie pracują w trudnych warunkach, zmagając się z natłokiem obowiązków, wykraczających poza standardowe godziny lekcyjne. Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii, która ma wpływ nie tylko na samych nauczycieli, ale także na jakość kształcenia i dobrostan uczniów. W wideokaście, którego gościem jest dr Roman Lorens, spróbujemy odpowiedzieć m.in. na pytania: ile godzin tygodniowo pracują nauczyciele? Z czego składa się ich czas pracy? Jakie są uprawnienia nauczycieli w tym zakresie? 

  • Rozmowa o sztuce opowiadania baśni, legend, mitów. Dlaczego w świecie rozwoju technologii i szybkiego tempa życia wciąż lubimy słuchać opowieści, przenoszących nas w rzeczywistość pozaczasową? Na czym polega dar trafiania z ust do uszu, z uszu do serca? Czy wspólne słuchanie może być terapeutyczne?

    Zanurz się w klimat trzech ustnych opowieści. Rusz wyobraźnią i poddaj się emocjom.

    Opowiada i gra na kankles Szymon Góralczyk-Armatowski.

  • Prawo autorskie w pracy dydaktycznej staje się codziennością. Nauczyciele często tworzą różnorodne materiały edukacyjne, które w rozumieniu prawa autorskiego mogą być traktowane jako „utwory”. Oznacza to, że są one chronione przed nieuprawnionym wykorzystywaniem przez osoby trzecie. Ważne jest, aby nauczyciele byli świadomi swoich praw, co może pomóc w ochronie ich twórczości oraz zapobieganiu naruszeniom.

  • Zapraszam do praktyki antystresowej!

    Stres, na który narażeni jesteśmy każdego dnia, osłabia naszą kondycję psychofizyczną. Jeśli chcesz zachować stały przepływ energii w organizmie, odblokować zatrzymane w ciele napięcia – sięgnij po 5 kroków samoregulacji. Metoda EmotionAid® jest dostępna dla każdego, w każdym miejscu i czasie. Nie wymaga udziału terapeuty. Składa się z sekwencji 5 kroków. Ma naukowo udowodniona skuteczność. Zacznij już teraz!

Kontakt

Wielkopolski Portal Edukacyjny, Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030 Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu
ul. Górecka 1, 60-201 Poznań
telefon: 618 584 734
e-mail: kontakt@portalwpe.pl
Logo fundusze europejskie
Wielkopolski Portal Edukacyjny stworzony jest w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła  Wielkopolska@2030”, który jest projektem Województwa Wielkopolskiego, realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027

Ta strona używa ciasteczek. Korzystając z portalu akceptujesz Politykę Cookie oraz Regulamin. Zaakceptuj