Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@2030 to projekt Województwa Wielkopolskiego realizowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
Głównym celem projektu jest podniesienie do 2029 r. jakości edukacji na każdym szczeblu kształcenia ogólnego w 545 szkołach województwa wielkopolskiego poprzez rozwój kompetencji kluczowych, w tym kompetencji cyfrowych, u 5000 nauczycieli i 16320 uczniów. Cel ten zostanie osiągnięty w ramach realizacji zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem aktywizujących metod kształcenia i technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), stworzenia Centrum Nauczania Zdalnego oraz zapewnienia wsparcia technicznego i narzędzi informatycznych dla szkół. W projekcie zaplanowano różnorodne formy wsparcia, takie jak: organizację i realizację szkoleń, udostępnienie materiałów dydaktycznych, poradnictwo prawne i psychologiczne.
W ramach projektu realizowane są:
- Wielkopolskie Laboratoria Badawcze: skupią się na otoczeniu przyrodniczo-geograficznym. Zadaniem uczniów będzie dokumentowanie i upowszechnianie dziedzictwa przyrodniczego regionu, edukacja proekologiczna oraz twórcza analiza problemów lokalnych.
- Wielkopolska Akademia Talentów: odkrywa szczególnie uzdolnionych uczniów (muzycznie, plastycznie, tanecznie, wokalnie, aktorsko i literacko). Prezentacja obejmie różne formy aktywności twórczej takie jak chóry szkolne, orkiestry, grupy taneczne, teatry szkolne lub kluby literackie.
- Wielkopolska Akademia Odkrywców Dziedzictwa Kulturowego: odkrywa i upowszechnia dziedzictwo materialne i niematerialne regionu oraz jego historii, a także dokumentuje i prezentuje bogactwa krajobrazu kulturowego.
- Wielkopolska Encyklopedia Cyfrowa: wzbudza zainteresowanie uczniów historią i współczesnością regionu i lokalnego środowiska. W ramach zajęć uczniowie zajmą się odnajdywaniem miejsc, postaci, wydarzeń z ich otoczenia.
- Wykłady Akademickie: wspomagają wszystkie podprojekty poprzez transmisję wykładów prowadzonych przez przedstawicieli świata nauki, kultury, sztuki, gospodarki i życia społecznego, w tym szczególnie przez kadry naukowo-badawcze UAM w Poznaniu.
- Wielkopolskie Laboratoria Informatyczne: pomagają uczniom wspiąć się na wysoki poziom umiejętności posługiwania się nowymi technologiami. Celem projektu będzie upowszechnianie, promocja i popularyzacja przykładów dobrych praktyk oraz wykazanie ścisłego związku informatyki, myślenia algorytmicznego i programowania.