Strona główna » Oświatowe nowości. Zmiany w podstawie programowej – ale nie tylko… 

Oświatowe nowości. Zmiany w podstawie programowej – ale nie tylko… 

Oświatowe nowości dotyczyć będą zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Rok szkolny 2024/2025 będzie się charakteryzował wieloma zmianami w edukacji, które zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele muszą poznać, wdrożyć i uwzględnić w codziennej pracy. Co konkretnie czeka uczniów i nauczycieli w nowym roku szkolnym? Przyjrzyjmy się najważniejszym zmianom, które zaczną obowiązywać, gdy zabrzmi pierwszy dzwonek.

Oświatowe nowości – będzie mniej, czyli odchudzona podstawa 

Zmiany podstawy programowej oznaczają przede wszystkim jej odchudzenie. Ministerstwo zdecydowało ograniczyć treści nauczania o około dwadzieścia procent. W praktyce oznacza to mniej obowiązkowego materiału do przyswojenia przez ucznia. Eksperci ministerstwa zdecydowali, że niektóre zagadnienia realizowane na poziomie podstawowym przesuną na rozszerzony. Ponadto to nauczyciel będzie decydował, które przykłady z danego zagadnienia omówi z uczniami.

Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy 

W roku szkolnym 2024/2025 w szkołach podstawowych pojawią się obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. W klasach I-III zasady te będą przedstawione na lekcjach z edukacji przyrodniczej. Natomiast w klasach IV-VIII szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych na zajęciach z wychowawcą.

Szkoła bez HiT-u, czyli nowe przedmioty 

Przedmiot budzący tak wiele emocji, czyli historia i teraźniejszość (HiT), od nowego roku będzie stopniowo wygaszany. Nauczany pozostanie tylko do zakończenia cyklu kształcenia przez uczniów, którzy rozpoczęli jego naukę, czyli w klasach drugich liceów ogólnokształcących. Od września 2025 roku zostanie wprowadzony nowy przedmiot edukacja obywatelska, który będzie obowiązywał w klasie drugiej w szkołach ponadpodstawowych. Kolejny nowy przedmiot edukacja zdrowotna, która zastąpi wychowanie do życia w rodzinie.

Oświatowe zmiany dla uczniów mniejszości narodowych 

Od nowego roku szkolnego zmieni się liczba godzin nauki języka mniejszości narodowych. Dla wszystkich wymiar ten ujednolicono do 3 godzin tygodniowo. Tym samym od 1 września 2024 roku uczniowie z mniejszości niemieckiej znów będą uczyć się języka niemieckiego w wymiarze takim samym, jak dzieci i młodzież z innych mniejszości.

Nowe zasady dotyczące obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy

Istotne zmiany dotyczyć będą obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy, które przebywają w Polsce. Zostaną one objęte obowiązkiem rocznego przygotowania przedszkolnego, obowiązkiem szkolnym i obowiązkiem nauki w polskim systemie oświaty, analogicznie jak polscy uczniowie. Z wykonywaniem tego obowiązku powiązano wypłatę świadczenia 800 plus. Oprócz tego w szkołach możliwe będzie zatrudnienie asystenta międzykulturowego. Jednocześnie, jak wynika z nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym, dla uczniów tych zniesiony zostanie obowiązek zdawania egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego.

Nauka religii po nowemu 

Od nowego roku szkolnego oceny z religii oraz etyki nie będą się wliczać do średniej i nie będą miały wpływu na to, czy uczeń otrzyma świadectwo z wyróżnieniem. Szkoły i przedszkola zyskają możliwość organizowania lekcji religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych także wówczas, gdy na religię zgłosi się liczba uczniów większa niż siedmioro.

Zmiany przepisów w Karcie Nauczyciela – emerytury stażowe 

Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela, dzięki którym osoby (bez względu na wiek) niespełniające warunków przejścia na wcześniejszą emeryturę, do 31 grudnia 2008 r., będą mogły przejść na tzw. emeryturę stażową. Ponadto od nowego roku szkolnego umożliwi się przejście na wcześniejszą emeryturę nauczycielom, którzy urodzili się przed 1 września 1966 roku. Warunki dla obydwu płci są identyczne, a wniosek o nową emeryturę nauczycielską trzeba złożyć przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r. mogą składać wnioski o nową emeryturę od sierpnia 2024 r.

Ustawa o ochronie sygnalistów 

25 września 2024 r. weszła w życie ustawa o ochronie sygnalistów, która nakłada na szkoły i placówki oświatowe obowiązek wdrożenie procedur zgłoszeń i prowadzenie rejestru zgłoszeń wewnętrznych. Pracownicy tych jednostek będą mogli zgłaszać naruszenia prawa, do których dochodzi w miejscu pracy. Po spełnieniu kilku warunków sygnaliści mogą liczyć na ochronę przed ewentualnymi działaniami odwetowymi.

  • Sebastian Paczos

    Prawnik i politolog. Doktor habilitowany w dziedzinie historii. Profesor w Zakładzie Myśli i Kultury Politycznej na Wydziale Historii UAM. Od wielu lat współpracujący z wielkopolskimi szkołami przy realizacji licznych projektów edukacyjnych.

Najnowsze wpisy

Logo fundusze europejskie
Wielkopolski Portal Edukacyjny stworzony jest w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła  Wielkopolska@2030”, który jest projektem Województwa Wielkopolskiego, realizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z Ogólnopolskim Operatorem Oświaty w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027
Skip to content