Nowoczesne technologie są nieodłącznym elementem współczesnej edukacji, a nauczyciele muszą świadomie z nich korzystać, by sprostać rosnącym wymaganiom uczniów. Jako nauczycielka matematyki widzę, jak szybko zmieniają się metody nauczania i potrzeby uczniów. W obliczu rozwoju sztucznej inteligencji i narzędzi cyfrowych kluczowe jest nie tylko ich wykorzystywanie, ale i ciągłe doskonalenie kompetencji. Jak zatem efektywnie wdrażać te technologie, nie zapominając o najważniejszym celu – skutecznym nauczaniu?
To, co dzisiaj jest innowacją, jutro może stać się standardem lub zostać zastąpione lepszym, nowocześniejszym rozwiązaniem. Ogromna liczba dostępnych narzędzi AI sprawia, że nie sposób opanować ich wszystkich – warto więc skupić się na kilku sprawdzonych rozwiązaniach i konsekwentnie wprowadzać je do codziennej pracy. Taka strategia pozwala na efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii, zamiast chaotycznych prób nadążania za każdą nowinką. Uczniowie już dziś korzystają z AI do nauki, dlatego rolą nauczycieli jest nie tylko rozumienie tych narzędzi, ale także umiejętne kierowanie ich wykorzystaniem w edukacji. Wspólna nauka i otwartość na zmiany to jedyna droga, by skutecznie prowadzić uczniów przez świat nowoczesnej edukacji, jednocześnie nie tracąc z oczu jej fundamentalnego celu – skutecznego i dostosowanego do indywidualnych potrzeb nauczania.
Gdy matematyk staje się humanistą
Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak ChatGPT, Copilot znacząco ułatwia proces tworzenia zadań, testów, scenariuszy. Łatwo generować treści dostosowane do określonych tematów i poziomu trudności, co pozwala na szybkie i efektywne przygotowanie materiałów dydaktycznych.
Jako nauczycielka matematyki często staję przed wyzwaniem tworzenia interesujących zadań tekstowych dla uczniów. Tradycyjne przykłady, takie jak zakupy warzyw czy owoców, są monotonne i nie angażują uczniów w wystarczającym stopniu. Aby zwiększyć ich zainteresowanie, warto połączyć treści matematyczne np. z aktualnie omawianą lekturą. Tworzenie takich zadań z pomocą AI to naprawdę szybki proces.
W celu lepszego poznania moich uczniów oraz zwiększenia ich zaangażowania podczas lekcji matematyki czasami stosuję nietypowy sposób sprawdzania obecności. Zamiast tradycyjnego wywoływania imion („Ania – obecna, Janek – jestem…”) zadaję pytania dotyczące ich zainteresowań, tego, co lubią. Odpowiedzi uczniów decydują o ich przydziale do odpowiednich grup. Dobrym przykładem takiego ćwiczenia może być pytanie o ulubioną porę roku. Prowadzi ono do rozgrzewki dotyczącej ułamków dziesiętnych, w której zadania są powiązane z poszczególnymi porami roku.
Czy zawsze muszą być prompty?
Jako nauczycielka matematyki korzystam także z narzędzia Magic School, które umożliwia szybkie i efektywne przygotowanie scenariuszy lekcji oraz tworzenie zadań dostosowanych do konkretnych tematów. Nie muszę tworzyć promptów. Wystarczy wpisanie tematyki i kontekstu. Przykładowo, mogę wygenerować zadania dotyczące graniastosłupów w kontekście wiosny, co czyni lekcje bardziej angażującymi dla uczniów. Dodatkowo aplikacja oferuje również inne funkcje, takie jak: generowanie pytań do filmów, tworzenie quizów i wiele innych aktywności.
Nowoczesne technologie: łatwe tworzenie profesjonalnych wizualizacji
Dla osoby, która nie ma doświadczenia w projektowaniu graficznym, rewelacyjnym narzędziem do tworzenia różnorodnych materiałów, takich jak: prezentacje, ogłoszenia, infografiki, plakaty – jest Canva. Szeroki wybór szablonów i gotowych propozycji w programie ułatwia mi szybkie wybranie czegoś odpowiedniego, co najlepiej pasuje do moich potrzeb. Bez względu na to, co chcę stworzyć, aplikacja daje mi pełną swobodę twórczą, a jednocześnie prowadzi krok po kroku, proponując mnóstwo podpowiedzi. Canva oferuje intuicyjne narzędzia, które umożliwiają łatwe dostosowanie szablonów, kolorów, czcionek i zdjęć do osobistych preferencji. Dodatkowo dostępność inspirujących projektów sprawia, że nie czuję się zagubiona w procesie tworzenia, a wręcz przeciwnie – zyskuję wiele nowych pomysłów.
Nowa era współpracy zespołowej
W dzisiejszym świecie praca zespołowa oparta na nowoczesnych narzędziach, takich jak Canva czy Office 365, staje się nie tylko wygodna, ale wręcz niezbędna. Narzędzia te umożliwiają, w ramach współpracy z innymi nauczycielami, łatwe dzielenie się pomysłami, tworzenie materiałów edukacyjnych oraz ich wspólne edytowanie w czasie rzeczywistym. Dzięki takiej formie współdziałania możemy na bieżąco zgłaszać swoje uwagi, pomysły czy poprawki. Współpraca w chmurze eliminuje problem wersji plików, zapewniając dostęp do najnowszych dokumentów, bez względu na to, gdzie się znajdujemy.
W przyszłości, wraz z rosnącymi wymaganiami wobec edukacji i coraz większą liczbą działań podejmowanych online, narzędzia takie jak Canva i Office 365 staną się nieodzowne. W szkole, która stawia na rozwój i innowacje, korzystanie z platform chmurowych staje się nie tylko ułatwieniem, ale i koniecznością, by móc sprostać wymaganiom współczesnej edukacji.
Od chaosu do porządku. Jak automatyzacja oszczędza czas
Używany na co dzień w pracy pakiet Microsoft 365 (darmowy dla szkół) zmienia się na naszych oczach. Pomocna w codziennych obowiązkach automatyzacja znacznie przyspiesza pracę. To już nie tylko automatyczne sprawdzanie testów, stosowanie formuł w arkuszu kalkulacyjnym. W ostatnim czasie to przede wszystkim ułatwienia dzięki funkcji Copilot oraz automatyzacja działań dzięki Power Automate.
W swojej pracy wykorzystuję je po to, aby przyśpieszyć i uprościć zadania. Nie muszę codziennie zaglądać w wiele miejsc. Wszystkie potrzebne informacje mam w jednym – w skrzynce mailowej.
Dzięki temu szybko orientuję się, na przykład:
- jeśli uczniowie wstawią nowy plik w udostępnionym folderze,
- jeśli uczniowie naniosą jakiekolwiek poprawki w przesłanym pliku,
- jeśli wpłynie do folderu nowa praca, np. konkursowa,
- jeśli zostanie przesłana nowa odpowiedź na wcześniej opublikowany formularz.
Power Automate to także przepływy, czyli zestawy zautomatyzowanych zadań, które pozwalają m.in.:
- utworzyć szybką notatkę dla ważnych wiadomości e-mail,
- automatycznie przenosić pliki do odpowiedniego folderu (ucznia), a następnie powiadomić o tym nauczyciela,
- załączniki otrzymywane w mailu od konkretnej osoby zapisywać w odpowiednim folderze na OneDrive.
Automatyzacja mojej pracy to także dodawanie zadań konkursowych o określonej (wcześniej zdefiniowanej) godzinie. Zadania, dzięki wbudowanym narzędziom, bardzo łatwo i intuicyjnie opublikować w witrynie SharePoint. Lista nie ma końca. Power Automate usprawnia powtarzalne działania, oszczędzając czas i zmniejszając obciążenie.
Nowoczesne technologie – jestem na tak!
Wykorzystanie nowoczesnych technologii umożliwia szybsze i łatwiejsze tworzenie angażujących materiałów dydaktycznych. Narzędzia te inspirują do poszukiwania nowych pomysłów, pozwalają oszczędzać czas na rutynowych zadaniach, dzięki czemu nauczyciele mogą skupić się na rozwijaniu kreatywności i indywidualnym wsparciu swoich uczniów.