Podróżowanie to przygoda i wyzwanie. Człowiek mierzy się z poznawaną rzeczywistością, która często bywa nowa, zaskakująca, niezrozumiała. Ruszając w nieznane, podróżnik odkrywa swoje możliwości oraz bariery w radzeniu sobie z tym, co odbiega od codziennej rutyny.
Podróżowanie jest jak projekt: wymaga zaplanowania, pracy koncepcyjnej, realizacji planu i wielokrotnej adaptacji do bieżącej sytuacji.
Poznawanie nowych miejsc, ludzi, smaków, dźwięków, zwyczajów w naturalny sposób włącza w proces poznawczy wszystkie dostępne nam zmysły. Dlatego podróżowanie wiąże się z wysiłkiem fizycznym, emocjonalnym, poznawczym oraz intelektualnym i niewątpliwie jest narzędziem rozwoju osobistego.
Michał Woroch – bohater tego wideokastu poszedł o krok dalej – podróżowanie połączył z uczeniem nie tylko siebie, ale i innych. Jako podróżnik żyjący z zanikiem mięśni, założył Fundację Krok po Kroku ( https://fundacjakrokpokroku.org/), aby wspierać i rozwijać osoby z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałać stereotypom i uprzedzeniom wobec nich, które ciągle jeszcze funkcjonują w naszym społeczeństwie.
Pomiędzy niesamowitymi podróżami odwiedza szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, domy dziecka i opowiada młodym o swoich wyprawach. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą podróżowanie staje się pretekstem do rozmowy o poważnych tematach: podejmowaniu wyzwań, przekraczaniu własnych ograniczeń, poczuciu własnej wartości, akceptacji różnorodności, wspieraniu słabszych i realizacji marzeń.
W naszej rozmowie Michał Woroch dowodzi, że podróżowanie pozwala poznawać świat, rozwijać siebie i oswajać różnorodność. Serdecznie zapraszam. Dowiesz się między innymi, dlaczego siedemdziesięciopięciokilometrowa podróż do Poznania okazała się dla naszego gościa tą najtrudniejszą wyprawą.