Strona główna » PRAWO » Strona 8
Category:

PRAWO

  • Odpowiedzialność prawna ma zasadnicze znaczenie dla pracowników wszystkich zawodów. Niemniej jednak szczególnie istotna jest kwestia odpowiedzialności prawnej nauczycieli i nauczycielek, wykonujących jeden z najważniejszych zawodów zaufania publicznego. Od pracowników oświaty wymaga się nie tylko kwalifikacji i kompetencji, ale przede wszystkim wartościowych postaw i zachowań moralnych.

  • 28.07.2023 weszła w życie tzw. ustawa Kamila, która nakłada na dyrektorów szkół, przedszkoli obowiązek wdrożenia standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem. 15 sierpnia 2024 roku minął termin na wdrożenie tych przepisów. Standardy ochrony małoletnich to zbiór zasad, które stawiają ochronę dziecka w centrum działań i pomagają tworzyć bezpieczne, wolne od przemocy i przyjazne środowisko. Co te zmiany w prawie zmienią w życiu szkoły, ale przed wszystkim w życiu uczniów i nauczycieli wyjaśnią Panią Agata Dawidowską Rzeczniczką Praw Uczniowskich w Poznaniu oraz Panem Mateuszem Wiliński Dyrektorem Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej nr 2 w Poznaniu.

  • 25 września 2024 weszła w życie Ustawa o ochronie sygnalistów, która stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa osobom zgłaszającym naruszenia w instytucjach publicznych. Wprowadza szereg regulacji mających na celu stworzenie bezpiecznego i wspierającego środowiska dla sygnalistów, co jest kluczowe dla promowania etyki i transparentności w miejscu pracy.

  • W materiale omówiono kluczowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz zmiany w prawie oświatowym na rok szkolny 2024/2025. Poruszone zostały w nim takie kwestie jak wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, praca z uczniami z Ukrainy oraz zmiany w podstawach programowych i ramowych planach nauczania.

  • Gdzie powinny być uregulowane zasady prowadzenia protokołu zebrań rady pedagogicznej? Jak napisać protokół zgodnie z obowiązującym prawem? I jak jest rola nauczyciela podczas posiedzeń rady? Na te pytania w podkaście odpowie Pani Anna Kicińska, konsultant ds. doskonalenia oświatowej kadry kierowniczej w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

  • Mediacje w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a co za tym idzie wzrasta liczba szkół i placówek oświatowych, które wdrażają programy związane z mediacjami szkolnymi oraz rówieśniczymi. Wprowadzenie tego narzędzia do szkół to zdecydowanie krok w dobrym kierunku, przynoszący wiele korzyści zarówno uczniom, jak i nauczycielom. I właśnie o tym będę rozmawiał z moim gościem Pawłem Biednym.

  • Mediacje to doskonałe narzędzie rozwoju uczniów i nauczycieli. Szkoła jest miejscem spotkania ludzi o różnych zainteresowaniach, poglądach, wyznających odmienne religie, różniących się zamożnością. W takich okolicznościach konflikt z jego dynamiką i przebiegiem jest procesem normalnym występującym w każdej grupie wiekowej, narodowościowej, etnicznej. Aby mediacja była skuteczna powinna być prowadzona według określonych zasad, które zostaną omówione w tekście.

Redaktor działu

Sebastian Paczos

Sebastian Paczos

Dział będzie poświęcony prawu oświatowemu oraz etyce zawodowej nauczyciela. Oba te obszary są kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości edukacji oraz tworzenia bezpiecznego i etycznego środowiska szkolnego. Znajdziesz tu informację oraz komentarze ekspertów dotyczące obowiązujących i wchodzących w życie zmian w prawie oświatowym oraz szeroko rozumianej etyki w pracy zawodowej nauczyciela.

Więcej tematyki dotyczącej prawa i etyki zawodowej

Napisz do mnie!Mail

    Jakie tematy przykuwają Twoją uwagę?




    Ta strona używa ciasteczek. Korzystając z portalu akceptujesz Politykę Cookie oraz Regulamin. Zaakceptuj